Wskazówki pracownicze

Urlop dla taty. Kiedy można go wziąć? Ile wynosi?

Dzisiaj urlop z okazji narodzin dziecka może otrzymać również świeżo upieczony tata. Jaki rodzaj urlopu przysługuje ojcu? Kiedy można z niego skorzystać? Jaki jest jego wymiar?

Nie tylko po to, aby pomóc mamie, ale również, by zacieśnić więzy ze swoim nowo narodzonym potomkiem – przyczyn wzięcia wolnego jest sporo. Świeżo upieczony tata powinien więc poznać wszystkie przysługujące mu wtedy prawa.

Rodzaje urlopów dla taty

Zgodnie z przepisami prawa, ojciec może skorzystać z kilku typów urlopów w związku z narodzinami dziecka. Są to:

– urlop okolicznościowy

– urlop ojcowski

– urlop tacierzyński

– urlop rodzicielski

Każdy z nich posiada inny wymiar i można skorzystać z niego w innym momencie życia dziecka. Różnią się także swoimi zasadami. Warto wskazać, że wolne to przysługuje mężczyznom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę.

Okolicznościowy urlop dla ojca dziecka

Jest to rodzaj urlopu przysługującego w momencie porodu – tuż przed nim lub po nim. Wynosi 2 dni. Można otrzymać go po złożeniu wniosku do pracodawcy.

Ojcowski urlop dla ojca dziecka

Z urlopu tego można skorzystać w terminie do 2 lat po narodzinach dziecka. Przysługuje on w wymiarze 14 dni, łącznie z niedzielami i świętami. W trakcie tego wolnego przysługuje 100% wynagrodzenia.

Tacierzyński urlop dla ojca dziecka

Ten rodzaj urlopu może być wybrany wtedy, gdy kobieta w całości nie wykorzysta swojego urlopu macierzyńskiego. Może zatem stanowić on formę podzielenia przysługującego mamie wolnego. Trwa on maksymalnie do 6 tygodni. Za ten czas także przysługuje 100% wynagrodzenia.

Rodzicielski urlop dla ojca dziecka

Ostatnia opcja to urlop rodzicielski, który stanowi przedłużenie urlopu macierzyńskiego i tacierzyńskiego. Tata może przebywać na nim sam lub też wspólnie z matką. Wolne trwa 32 tygodnie w przypadku urodzenia jednego dziecka i 34 tygodnie w przypadku więcej niż jednego dziecka. Można skorzystać z niego w maksymalnie czterech częściach do 6. roku życia dziecka. W przypadku podzielenia urlopu na części, jedna część musi wynieść minimum 8 tygodni.