Wskazówki pracownicze

Niezadowolenie z pracy

Życie mija bardzo dynamicznie i często musimy podczas jego trwania podejmować zdecydowane decyzje, które mogą mieć wpływ na nasze losy. Zmiana pracy może być bardzo łatwa szczególnie wtedy, kiedy nie posiadamy jeszcze założonej rodziny i obciążeń z tytułu kredytu. Kiedy jednak mamy na utrzymaniu dzieci i dom, to decyzja o wypowiedzeniu umowy i zmianie otoczenia może nie być tak prosta. Warto więc wtedy przemyśleć wszystkie za i przeciw i postarać się wybrać jak najlepszą możliwą opcję poprowadzenia dalszej kariery zawodowej. 

Okres wypowiedzenia umowy o pracę

Według polskiego prawa zatrudniona na umowę o pracę osoba nie może tak po prostu z dnia na dzień zwolnić się z pracy i nie przyjść do niej następnego dnia. Obowiązuje nas wszystkich okres wypowiedzenia umowy o pracę: https://kapitalni.org/pl/artykuly/jak-liczyc-okres-wypowiedzenia,73,507, do którego powinniśmy się dostosować jeśli nie chcemy ponieść żadnych konsekwencji prawnych i finansowych. Często następuje również taka sytuacja, że pokłócimy się z szefem bądź to on nas zawiedzie i chcemy odejść z dnia na dzień. Wtedy możemy postarać się o rozwiązanie umowy w trybie natychmiastowym, aby już więcej nie przychodzić w dane miejsce.

3 miesiące okresu wypowiedzenia

Jeśli posiadaliśmy dość długi staż pracy w firmie, w której byliśmy zatrudnieni, to najpewniej będziemy musieli odbyć aż 3 miesiące okresu wypowiedzenia umowy o pracę. Jest to bardzo dużo czasu szczególnie dla osób, którym zależy na szybkiej zmianie miejsca pracy z powodu znalezienia dużo lepszej oferty. Czasem kieruje nami również “dobro rodzinne” i postanawiamy być bliżej naszych bliskich zmieniając pracę na lokalną. 

Wyjazd za granicę

Największym problem możemy miećć wtedy, kiedy uda nam się znaleźć pracę za granicą. Często załatwia nam ją ktoś z rodziny bądź bliski znajomy i bardzo często mamy na wyjazd zaledwie kilka dni. Jest to więc mocno stresująca sytuacja, której raczej nikt nie lubi i trzeba szukać innego rozwiązania. Jeśli mamy świetne relacje z szefem i przez cały okres pracy byliśmy jak przyjaciele i mieliśmy dobre relacje, to istnieje duża szansa na to, że uda się nam dogadać i rozwiązać umowę szybciej za porozumieniem stron.

Stanowisko pracy

Odchodząc z pracy po kilku latach warto zdecydowanie zadbać o to, aby zostawić stanowisko pracy w takim stanie w jakim je zastaliśmy. Jeśli pozostajemy w okresie wypowiedzenia przez kilka tygodni bądź miesięcy, to wskazane jest przekazanie naszemu następcy zakresu obowiązków. Jest to ważne w perspektywie dalszego funkcjonowania firmy i powinno leżeć w naszym obowiązku.