Wskazówki pracownicze

CV i list motywacyjny, które dają pracę

Pytanie czy pisać list motywacyjny, czy jednak wystarczy wyłącznie CV nurtuje wielu kandydatów. Odpowiedź jest prosta. Jeżeli w ofercie pojawia się prośba o dostarczenie listu musi on być dostarczony. Koniec. Kropka. Kolejne pytanie, na które odpowiedź nie jest już tak oczywista brzmi, jak napisać list motywacyjny? 

Personalizacja

List motywacyjny, dokładnie tak, jak curriculum vitae nie może być napisane sztampowo. Jest to jedna z metod, którą przyjmują osoby poszukujące pracy, ale na pewno nie jest to metoda skuteczna. Składanie identycznych dokumentów do wielu firm może doprowadzić tylko do tego, że kandydat nie będzie zapraszany na rozmowy. Taka sytuacja prowadzi do rozczarowań oraz frustracji. 

Pisząc CV oraz list należy spersonalizować swoją ofertę. Warto podkreślić, że te dokumenty zostały stworzone z myślą o tej, konkretnej ofercie pracy. Tak napisane CV, poparte listem ma duże szanse przejścia przez pierwsze sito rekrutacyjne. 

Jak wzbudzić ciekawość? 

„W odpowiedzi na państwa ofertę…” to nie jest najlepszy wstęp. Dlaczego? Rekruter, który ogląda kilkadziesiąt zestawów dokumentów dziennie naprawdę nie zauważy tak tradycyjnego początku, który jest w większości listów motywacyjnych. 

Pisząc list należy skupić się na swoich zaletach, co nie znaczy, że trzeba zarzucić pracodawcę dużą ilością przymiotników mówiących o wszystkich pozytywnych cechach kandydata. Nie warto pisać, że kandydat jest punktualny, pracowity, i zaradny. Tak też piszą wszyscy. Trzeba napisać, co te cechy dadzą przyszłemu pracodawcy. Najłatwiejszym sposobem jest pokazanie swojej wartości poprzez przytoczenie sukcesów z poprzedniej posady, które będą poparte konkretnymi przykładami.

Napisanie, że kandydat prowadził w poprzedniej firmie stronę na Facebooku, która miała ilość odwiedzin w granicach 500, co pozwoliło osiągnąć wzrost sprzedaży o 20 %, to konkretna informacja, która ma dwa mocna punkty. Po pierwsze podaje szczegóły, a po drugie posługuje się danymi liczbowymi, które są wiarygodne i chętnie przyjmowane przez pracodawców. 

Bardzo wiele osób zastanawia się, czy pisać list motywacyjny. Podejmując decyzję, że jednak warto nie umie napisać listu, który jest ciekawy i potrafi zwrócić na siebie uwagi rekrutera. Pisanie sztampowego listu nie ma żadnego sensu. Takie listy trafiają do śmieci nie przynosząc kandydatowi żadnych korzyści. Curriculum vitae oraz list muszą być spójne i uzupełniać się. Tylko w ten sposób kandydat wyróżni się z morza innych ofert i zwróci na siebie uwagę rekrutera oraz przyszłego pracodawcy.

Więcej porad dotyczących pisania listu motywacyjnego znajdziesz tutaj: https://kapitalni.org/pl/artykuly/list-motywacyjny-jak-napisac-go-poprawnie-gotowy-przyklad,73,483