Kim jest żyrant?
Coraz częściej zdarza się, że kredytobiorca stara się o kredyt „podżyrowany”. Co to oznacza? Otóż, dokładnie to, że osoba trzecia (dodatkowa) poręcza klienta banku, a jednocześnie zobowiązuje się do spłacania jego długu, jeśli kredytobiorca tego nie robi.
Bardzo wiele osób uważa, że jest to jedynie formalność i nie czekają na nich żadne kłopoty. W rzeczywistości jednak żyrant musi pamiętać, że jeśli kredytobiorca przestanie spłacać raty, to – zgodnie z przepisami – wszystko spada właśnie na jego barki.
Kim jest żyrant?
Żyrant: https://kapitalni.org/pl/artykuly/obowiazki-poreczyciela-kredytu-zyranta,73,93 to nic innego, jak osoba, która poręcza za inną, ubiegającą się o kredyt. Potwierdza ona, że kredytobiorca jest zdolny do spłaty zadłużenia, a jeśli nie – poręczyciel ręczy za niego swoim majątkiem. Oznacza to zatem, że żyrant będzie musiał spłacać kredyt, jeśli osoba zadłużona nie będzie tego robić.
Pomimo że dla wielu osób taki system jest dość dziwny, to jednak prawo mówi jasno, że żyrant udziela poręczenia, a co za tym idzie – musi spłacać, w razie problemów, kredyt, który podżyrował.
Dlaczego banki wymagają żyranta?
Bardzo często zdarza się, że banki udzielają kredytu tylko osobom, za które ktoś może poręczyć. Jest to po prostu dodatkowe zabezpieczenie „na wszelki wypadek”.
Zostając jednak żyrantem, należy mieć na uwadze obowiązki, jakie na nim spoczywają. Poręczenie majątkiem za dłużnika może być w późniejszym czasie bardzo kłopotliwe, a odzyskanie swoich należności – wręcz niemożliwe.
Prawa żyranta
Żyrant ma przede wszystkim wgląd to kwestii związanych ze spłacaniem danego zadłużenia. Może więc przygotować się – w pewnym sensie – na możliwe kłopoty. Oprócz tego, ma również prawo do uzyskania informacji od kredytobiorcy na temat sytuacji finansowej i tego, jak ma się spłata jego zadłużenia.
Bank musi z kolei natychmiast poinformować żyranta, że osoba zadłużona spóźnia się ze spłatą, bądź też w ogóle przestała spłacać swój kredyt.
Kiedy żyrant musi zacząć spłacać dług?
Należy podkreślić, że żyrant jest niemalże narażony na zajęcie pensji, a nawet nieruchomości przez komornika, jeśli właściwy kredytobiorca miga się od spłat swojego zadłużenia.
W takim wypadku można udać się do doradcy finansowego lub też prawnika po pomoc, bądź też wcześniej nakłonić kredytobiorcę do ubezpieczenia kredytu i umieścić w umowie informację o maksymalnej kwocie poręczenia przez żyranta i odpowiedzialności finansowej.
Niemniej jednak warto wcześniej poważnie przemyśleć sprawę zostania żyrantem. Jest to bowiem niezwykła odpowiedzialność oraz możliwe kłopoty w przyszłości.