Jak Odczytać PESEL po 2000 roku?
Poradnik

Jak Odczytać PESEL po 2000 roku?

Pierwszym krokiem do zrozumienia, jak odczytać PESEL po 2000 roku, jest rozłożenie go na poszczególne składniki. Numer PESEL składa się z 11 cyfr, a jego struktura jest kluczowa dla odczytania informacji, jakie zawiera. Dwie pierwsze cyfry oznaczają rok urodzenia, kolejne dwie – miesiąc urodzenia, a następne dwie – dzień urodzenia. Kolejne cztery cyfry to unikalny numer nadany w dniu urodzenia, a ostatnia cyfra to tzw. cyfra kontrolna.

Interpretacja Cyfr Rok, Miesiąc, Dzień

Rok Urodzenia

Pierwsze dwie cyfry numeru PESEL to rok urodzenia. W przypadku numerów PESEL po 2000 roku, oznaczają one rok od 2000 do 2099. Na przykład, jeśli pierwsze dwie cyfry to „03”, oznacza to, że osoba urodziła się w 2003 roku.

Miesiąc Urodzenia

Kolejne dwie cyfry to miesiąc urodzenia. Jednak warto zauważyć, że dla osób urodzonych po 2000 roku do wartości miesiąca dodawane jest 20. Na przykład, jeśli te cyfry to „01”, oznacza to styczeń, ale dla osób urodzonych po 2000 roku jest to styczeń + 20, czyli 2020 rok.

Dzień Urodzenia

Kolejne dwie cyfry to dzień urodzenia. To proste – oznaczają one po prostu dzień miesiąca, w którym dana osoba przyszła na świat.

Unikalny Numer i Cyfra Kontrolna

Kolejne cztery cyfry to unikalny numer nadawany danej osobie w dniu urodzenia. To właśnie dzięki niemu można odróżnić dwie osoby urodzone tego samego dnia.

Ostatnia cyfra numeru PESEL to tzw. cyfra kontrolna. Jej obliczenie opiera się na specjalnym algorytmie, który sprawdza poprawność pozostałych cyfr numeru. Dzięki niej można zweryfikować, czy numer PESEL został podany prawidłowo. Więcej informacji o numerze pesel poznasz na https://kapitalni.org/pl/artykuly/pesel-co-musisz-o-nim-wiedziec,73,285.

Podsumowanie

Rozszyfrowanie tajemnicy odczytywania numeru PESEL po 2000 roku nie jest trudne, gdy zrozumiemy strukturę i znaczenie poszczególnych cyfr. Rok, miesiąc, dzień, unikalny numer i cyfra kontrolna – to wszystko składniki, które tworzą ten ważny numer identyfikacyjny. Pamiętajmy jednak, że jest to informacja poufna, która powinna być traktowana z należytą ostrożnością.