Finansowa wiedza dla każdego

Wystrzegaj się takich błędów w umowie kupna sprzedaży samochodu

Sprzedając swój dotychczasowy samochód, jesteśmy często tak zaaferowani tym, iż znalazł się kupiec, że umowę kupna sprzedaży auta robimy w pośpiechu, nie zwracając uwagi na najważniejsze kwestie. Dlatego też radzimy, by podjeść do tej czynności spokojnie i z dokładnością, aby uniknąć częstych błędów i nieprawidłowości. Jakich?

Brak daty i godziny sprzedaży auta

Umowa kupna sprzedaży samochodu pisana w pośpiechu posiada czasami wiele mankamentów lub nieścisłości, które mogą mieć fatalne skutki dla sprzedającego. Jednym z takich podstawowych i częstych błędów jest brak daty oraz godziny sprzedaży samochodu. Zarówno data, jak i dokładna godzina (co do minuty) jest bardzo wskazana w przypadku, gdy kupujący w tym samym dniu odbiera auto i wraca nim do domu. Nie rzadko bowiem zdarza się sytuacja, iż właśnie podczas tej drogi, kierowca otrzymuje mandat z fotoradaru, który jest wysyłany na dane poprzedniego właściciela. W takiej sytuacji, gdy wybieramy się na policję w celu wyjaśnienia sprawy, umowa z dokładną godziną dokonania sprzedaży jest na wagę złota.

Brak podpisów 

Nawet najlepiej sporządzona umowa kupna sprzedaży samochodu zawierająca wszystkie niezbędne informacje zarówno o uczestnikach transakcji, jak i o przedmiocie sprzedaży – bez podpisów sprzedającego i kupującego jest nieważna. Warto o tym pamiętać, gdy któraś ze stron proponuje zawarcie takiej umowy np. online bez możliwości spotkania się na żywo. 

Rzetelność dokumentów 

To niezwykle ważny punkt. Zarówno kupujący, jak i sprzedający samochód ma prawo zobaczyć dokument tożsamości, którym posługuje się druga strona transakcji. Z takiego dokumentu powinno też nastąpić spisanie wszystkich danych do umowy, by mieć pewność, że są one zgodne z prawdą. Zdarza się bowiem tak, że po kilku miesiącach od zakupu auta – puka do naszych drzwi policja z informacją, iż zakupiliśmy samochód kradziony. Wówczas mamy dane osoby, która nam je sprzedała. 

Brak kwoty 

To rzadziej spotykany błąd, jednak również może nieść za sobą konsekwencje. Nie powinniśmy dopuścić do sytuacji, gdy w umowie brakuje kwoty, za którą został sprzedany samochód. To samo dotyczy również sytuacji, gdy w dokumencie wpisana jest kwota sprzedaży znacznie zaniżona w stosunku do rzeczywistej wartości pojazdu (dzieje się tak na prośbę kupujących, którzy chcą zapłacić mniejszy podatek w stosownym urzędzie). W przypadku jakichkolwiek problemów z autem lub sprawy sądowej błąd ten może nas wiele kosztować. Nie tylko nieprawidłowo przedstawiliśmy wartość auta i to, jaką kwotę za nie otrzymaliśmy, ale taka umowa kupna sprzedaży samochodu bez konkretnej ceny jest po prostu nieważna.