Finansowa wiedza dla każdego

Pomysł i to wszystko – czy własny biznes jest dla idealistów?

Masz dość pracy dla kogoś, ale nie masz pojęcia, czy poradzisz sobie samodzielnie jako przedsiębiorca? Nie brakuje Ci pomysłów na interes życia, ale z planami ich realizacji nie jest już tak różowo? Jeśli w Twojej głowie zrodził się projekt wystartowania z własnym biznesem, nie musisz z niego rezygnować. Wystarczy, że na spokojnie stworzysz szczegółowy plan działania, który pomoże Ci zmaksymalizować szanse na sukces.

Pomysł to tylko punkt wyjścia

Świat, w którym rynek byłby wypełniony samymi najlepszymi, najbardziej potrzebnymi użytkownikom produktami czy usługami, to bardzo piękne marzenie. Jednak planując tak poważne przedsięwzięcie, jakim jest jednoosobowa działalność gospodarcza (przeczytaj więcej), warto zacząć nie od marzeń, a od skrupulatnej analizy rzeczywistego stanu rzeczy.

Jeśli masz pomysł, który chciałabyś sprzedać, musisz zdobyć też umiejętności konieczne, by to zrobić. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób kreatywnych, ale pozbawionych wykształcenia z dziedziny finansów, marketingu czy zarządzania firmą. Aby przetrwać niekończący się wyścig z konkurencją i być w stanie utrzymać firmę, trzeba posiadać kompetencje konieczne, by uwzględnić ogromną liczbę wpływających na to czynników.

Jak uniknąć falstartu? Odłóż swój rewolucyjny pomysł na produkt na półkę na 3 miesiące, a w tym czasie spróbuj zdobyć możliwie najwięcej podstawowej w biznesie wiedzy, korzystając z oferty internetowych szkoleń, zasobów księgarni i bibliotek. Po tym czasie wróć do pierwotnego projektu, przyjrzyj mu się uważnie i zadaj sobie szczere pytanie o jego rację bytu na rynku.

Do marzeń podejść z rozsądkiem

Wizje nowatorskich, niespotykanych rozwiązań, innych od wszystkiego, co można zobaczyć wokół, to z pewnością nie wada w biznesie. Gdyby nie śmiałe decyzje czy odważne kroki młodych idealistów, nie istnieliby dziś tacy potentaci rynku, jak Microsoft czy Apple. Warto przy tym zachować świadomość, że najprawdopodobniej rynek obejdzie się dość brutalnie z naszymi cennymi ideałami.

Przytłaczające stawki podatkowe, konkurencja, której nieobce są żadne sztuczki, nieuczciwi klienci czy podwykonawcy, kontrole US lub zwyczajna, niewdzięczna rutyna pracy – to wszystko uderzy świeżo upieczonego właściciela jednoosobowej działalności gospodarczej z wielką siłą, jeżeli ten nie przygotuje się należycie. Nie od dzisiaj wiadomo, że w biznesie przydaje się tzw. „gruba skóra”. Tymczasem wiele osób pracujących twórczo, jak pisarze, projektanci biżuterii czy graficy, ceni sobie swój zwiększony poziom wrażliwości.

Aby nie wypalić się psychicznie po kilku miesiącach pracy na swoim, dobrze jest zawczasu przygotować sobie plan działania w sytuacjach awaryjnych. Konieczne będzie także wypracowanie skutecznych, dobrze dobranych metod radzenia sobie ze stresem. Tego rodzaju technik psychologicznych jest sporo – na szczególną uwagę zasługuje medytacja, wizualizacja i ćwiczenia wywodzące się z terapeutycznych procesów behawioralno-poznawczych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *