Bezpieczne inwestycje
Wielu z nas posiada drobne nadwyżki pieniędzy, które chciałaby zainwestować. Perspektywa zysków jest kusząca, szczególnie gdy ich osiągnięcie nie wymaga od nas zbyt dużego poświęcenia. Ci, którym nie wystarcza składany procent, mogą wybrać bardziej ryzykowne formy lokowania kapitału. Inwestowanie nie jest jednak proste i można sporo stracić.
Piramidy nie z Egiptu
Wciąż groźnym zjawiskiem są tak zwane „piramidy finansowe”. Jest to forma oszustwa znana od dziesiątek lat. Polega ona na wypłacaniu inwestorom zysków z wpłat kolejnych inwestorów. Problem zaczyna się gdy takowi nie dołączają. Wtedy wychodzi na jaw prawdziwa istota procederu, bo wcześniej jest to oczywiście tajemnicą i potencjalni inwestorzy są zapewniani o legalnej i atrakcyjnej formie lokowania kapitału. Niestety oszustwo jest zaplanowane i przygotowane od początku w taki sposób, że praktycznie nie ma zazwyczaj szans na odzyskanie swoich zainwestowanych pieniędzy.
Lista ostrzeżeń KNF
Warto regularnie sprawdzać listę ostrzeżeń Komisji Nadzoru Finansowego. Jest to organ państwowy, który czuwa nad przestrzeganiem prawa przez instytucje finansowe w Polsce. Kontroluje podmioty – na przykład – udzielające pożyczek czy oferujące produkty inwestycyjne, a w razie wykrycia nieprawidłowości umieszcza ostrzeżenie przed współpracą z danym podmiotem. Zapewne wielu oszustw dałoby się uniknąć, gdyby ofiary wcześniej sprawdziły czy firma nie widnieje na wyżej wymienionej liście KNF.
Alternatywne inwestycje
Ostatnio popularne jest lokowanie środków w inwestycje alternatywne, takie jak kryptowaluty czy monety albo butelki wina. Owszem, niektórzy zarabiają na tym bardzo duże pieniądze, ale wymaga to dużo wiedzy, cierpliwości, a często… po prostu szczęścia. Mimo tego warto trzymać rękę na pulsie i być na bieżąco z aktualnymi trendami panującymi w temacie inwestycji. W końcu im szybciej zainwestuje się w daną nowinkę, tym większy otrzymuje się zwrot w przypadku pozytywnego przyjęcia jej przez rynek, jednak dzieje się to stosunkowo rzadko.
Bankowe gwarancje
Wciąż najbezpieczniejsze wydaje się być lokowanie środków i ich inwestowanie za pomocą banków. Są one w większości objęte gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, który jest zasilany ze składek wszystkim uczestniczących w tym programie instytucji finansowych (w wielu przypadkach uczestnictwo w nim jest obowiązkowe). W przypadku upadku – na przykład – banku, klientom są zwracane środki do wysokości ustalonego wcześniej limitu wynoszącego kilkaset tysięcy złotych. Sprawia to, że produkty bankowe (na przykład konta oszczędnościowe) są bardzo bezpieczne.